am hpv

HPV

Postata de bushido cu 13 ani in urma.

ce mi se poate intampla in cazul in care va aparea si indicele 18?Pt ca eu am primul indice,adica 16...De curand am facut vaccinul....iar peste 3 luni va urma alte serii de analize..si imi fac griji....

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 13 ani

In momentul cand ai facut vaccinul stiai ca ai virusul ? In caz ca virusul era prezent, ai dat banii degeaba pe vaccin caci, acesta se face pt. a preveni si nu pentru a trata. In caz ca-ti apare si tulpina 18 [ nu conteaza daca este una singura sau amandoua], vor urma toate investigatiile necesare si tratamentul recomandat de catre medic, in functie de stadiul bolii.

dea

acum 13 ani

o alimentatie sanatoasa si un sistem imunitar cat mai puernic te va ajuta pe viitor. Vaccinul trebuie sa se faca dupa toate analizele iar doctorul iti spune daca este cazul sau nu sa iti faci vaccinul. Chiar daca ai una din tulpinile cu risk, vaccinul te apara de celalate tulpini ramase. oricum este bine ca l ai facut. multa bafta!!!