Am fost diagnosticata cu polipi(papiloane)în zona anusului,există tratament?

HPV

Postata de INA cu o luna in urma.

Am fost diagnosticata cu polipi(papiloane)în zona anusului,au apărut de vreo doua luni,
mi s-a spus că ar fi de la virusul HPV ,de la imunitatea scăzută.
Este recomandat să fac vaccinul HPV?există analize pt.depistarea cauzelor apariției papiloanelor.
Am căutat creme și geluri pt,tratarea papiloanelor din zona anusului,dar nu am găsit.
Sunt destul de speriată.
Să consult si alt medic?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Exista tratament pentru polipii (papiloane) din zona anusului. Acest tratament poate varia in functie de marimea, numarul si localizarea polipilor.

Uneori, pot fi indepartati prin proceduri minim invazive, precum crioterapia sau electrocauterizarea. In alte cazuri, poate fi necesara o interventie chirurgicala.

Referitor la vaccinul HPV, este recomandat pentru a preveni infectia cu anumite tulpini ale virusului HPV, care pot cauza cancer. Cu toate acestea, acesta este cel mai eficient daca este administrat inainte de expunerea la virus. Desi vaccinul poate oferi o oarecare protectie chiar si dupa expunere, nu vindeca infectia existenta sau leziunile cauzate de aceasta.

Pentru a afla mai multe despre cauzele aparitiei papiloanelor, ar trebui sa faceti analize suplimentare. Medicul dvs. poate recomanda teste pentru imunitate, pentru a vedea daca exista o problema fundamentala care sa fi cauzat scaderea imunitatii dvs.

Referitor la creme si geluri pentru tratarea papiloanelor, ar trebui sa discutati cu medicul dvs. despre asta. Multe dintre acestea necesita reteta medicala, iar eficienta lor poate varia in functie de situatia specifica.

Daca sunteti ingrijorata sau daca aveti indoieli, intotdeauna este o idee buna sa obtineti o a doua opinie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/negii-anali-simptome-cauze-si-tratament_17948
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/vaccinul-anti-hpv-cui-ii-este-recomandat-cand-trebuie-facut-cat-timp-est_20217