AJUTOR !

HPV

Postata de me123 cu 10 ani in urma.

AJUTOR :((((((((((((((((((((((((((( ! am facut un test papanicolau si mi-a scris "AGC-NOS tip 3".sunt foarte speriata:(((((( o sa fie nevoie sa fac histerectomie?acum mi s-a dat un trat medicamentos pastile si ovule dupa care refac testul..astept raspuns,va rog din suflet

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 10 ani

Rezultatul este PN 3. AGC inseamna celule glandulare atipice, iar NOS inseamna fara specificatie. Deci AGC-NOS inseamna ca prezinta o usoara variabilitate in ceea ce priveste volumul si conturul nucleului celular. Urmeaza tratamentul prescris si vei vedea rezultatul testului, dupa. Nu se pune problema unei histerectomii, pana acolo mai sunt cativa pasi . Ar fi bine sa faci si o determinare a virusului HPV.

me123

acum 10 ani

multumesc frumos pt raspuns! dar din ce anume se preleveaza proba pt determinarea HPV? din col? daca da inseamna k trebuie sa termin mai intai trat cu ovule si apoi s-o fac,altfel n-ar avea nicio relevanta.multumesc frumos inca odata!

maricarmen

acum 10 ani

Diagnosticul de certitudine de pune in baza unei biopsi ,nu se face nici o interventie chirurgicala pana nu se face brahiterapie, raze etc. Eu sunt operata (de 5 ani) la Institutul Oncologic de la Cluj. Te sfatuiesc sa ai mare grije ce faci si unde te duci. Daca vrei sa vorbim mai multe iti dau adresa mea [email protected] Iti doresc multa sanatate