ajutor

HPV

Postata de Monixa cu 13 ani in urma.

Buna ziua. In urma unui control am fost depistata pozitiv cu HPV risc inalt. Valorile: PosCutOff 793; NegCutOff 793; RLU 5616; RLU/CutOff 6.5. Va rog frumos sa imi spuneti pasii care trebuie urmati acum. Ce ma sfatuiti? SI cat este de grav?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Discuta cu medicul tau ginecolog. Acesta iti va spune ce e de facut in functie de mai multe informatii pe care le are, de consult etc.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Asa cum spune si termenul exista un risc in plus in cazul tau fata de persoanele nepurtatoare de virus. Vei vizita medicul ginecolog care iti urmareste starea de sanatate la intervalele prescrise (de obicei la 6 luni). In rest comportament normal. Cel mai important este sa nu consideri faptul o catastrofa si sa nu te stressezi. Stressul este una din cauzele de modificare a imunitatii si diminuarea apararii inclusiv impotriva virusilor.
075dermato