ajung 3 sedinte de brahi?

HPV

Postata de danci134976 cu 11 ani in urma.

Buna ziua Am fost operata de displazie severa ,mi s-a facut histerectomie totala ,iar dupa operatie la biopsia facuta s-a depistat cancer st 1si mi sa spus ca am neoplasm col uterin operat , m-a trimis la timisoara unde am facut 3 sedinte de brahiterapie si treb sa merg peste 3 luni la control ,intrebarea mea este ..este deajuns 3 sedinte de brahi nu este necesara si radioterapia?
histopatologie .CARCINOM IN SITU ,COD C53
ASTEPT RASPUNS ,VA MULTUMESC
ANGELA
[email protected]

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 11 ani

Pana la urma care este stadiul? Carcinom in situ este stadiul zero nu stadiul unu. Dar indiferent ,daca este zero sau unu, nu se recomanda, de regula, radioterapie. Radioterapia se face incepand cu stadiul doi si doi A. Cand radioterapia este externa , nr. sedintelor este de 5 pe saptamana cu pauza la sfarsitul saptamanii,iar numarul sedintelor depinde de tipul si dimensiunea tumorii. Radioterapia interna [numita brahiterapie] se face pe o durata de cateva zile. Deci daca s-au facut doar 3,inseamna ca asa a considerat medicul ca este bine. Deci radioterapie ai facut. Nu era obligatoriu sa faci nici cele trei sedinte...............Am sase ani si jumatate de la aceasta interventie, stadiul unu si nu am facut nici un fel de tratament nici inainte si nici dupa si sunt fff. bine. Multa sanatate si mergi regulat la controale.