Estrogeni Mai Mari De 5 Ori

Dezechilibrele hormonale Neoplazii estrogeno dependent

Postata de corina86154915 cu 14 ani in urma.

chiar daca nu am avut probleme niciodata, estrogenii sunt de 5 ori mai mari decat normal-540.359pg/ml, iar LH-ul e si el aproape dublu-16.146 mIU/ml.(23ani-ciclu menstrual regulat)
singurul inconvenient e ca slabesc foarte greu, si din cate stiu estrogenul poate da cancer de col si mamar.( Progesteronul, Prolactina, FSH-ul sunt normale, iar ecografia ovarelor e normala, nici vorba de tumora ovariana sau chist)...

Raspunsuri (5)

raluca

acum 14 ani

Citat:
chiar daca nu am avut probleme niciodata, estrogenii sunt de 5 ori mai mari decat normal-540.359pg/ml, iar LH-ul e si el aproape dublu-16.146 mIU/ml.(23ani-ciclu menstrual regulat)
singurul inconvenient e ca slabesc foarte greu, si din cate stiu estrogenul poate da cancer de col si mamar.( Progesteronul, Prolactina, FSH-ul sunt normale, iar ecografia ovarelor e normala, nici vorba de tumora ovariana sau chist)...

Buna,
Sa inteleg ca vrei sa slabesti? Este adevarat ca surplusul de estrogeni cauzeaza cancer; acest surplus inseamna deci un dezechilibru.Multa sanatate

omnia

acum 14 ani

Buna Corina,

De regula, valorile crescute ale estrogenilor se intalnesc in urmatoarele situatii:
- stimularea ovariana utilizata pentru a trata infertilitatea (de exemplu, inainte de fertilizarea in vitro)
- neoplazii, ca de exemplu cancerul de ovar, testicol sau de suprarenale
- boli hepatice grave (ciroza)
- sarcina multipla, gemeni sau tripleti
- pubertate precoce.

Printre alte efecte negative, excesul de estrogen duce la ingrasarea necontrolata (fiind vorba despre o dereglare hormonala).

Nu urmezi nici un tratament in acest sens?
Folosesti contraceptie hormonala?

Ca si sfaturi bune de urmat:
- evita alimentele care contin E-uri,
- zaharul alb si dulciurile care il au in compozitie;
- margarina si carnea;
Toate acestea afecteaza echilibrul endocrin, favorizand retentia apei in organism si cresterea in greutate.
Consuma cat mai multe alimente care contin vitamina E (ulei de masline, soia, nuci).

Pentru a reusi sa slabesti, este necesar sa tratezi acesta dereglare hormonala.

Numai bine!

corina86154915

acum 14 ani

sunt descoperiti recent la un control de rutina. nu am luat contraceptive hormonale niciodata.
Sa ma caut la un endocrinolog sau ginecolog?

raluca

acum 14 ani

Citat:
sunt descoperiti recent la un control de rutina. nu am luat contraceptive hormonale niciodata.
Sa ma caut la un endocrinolog sau ginecolog?

Buna Corina,
Parerea mea este sa mai consulti un medic endocrinolog, este bine sa te vada doi medici. Astept vesti bune de la tine. Pe curand

corina86154915

acum 13 ani

am refacut estrogenii, nu au mai iesit la fel de mari, ci doar depaseau un pic valoarea superioara. am vorbit cu alt endocrinolog si solutia este: aport de estrogeni artificiali care va bloca secretia mea de estrogeni, ovarului fiindu-i suficienti cei artificiali:yasmin