valori mari!

Homeopatia

Postata de Elena Daniela131782 cu 11 ani in urma.

buna seara. va scriu pentru mama mea in varsta de 62ani ,158cm si 60kg.in urma efectuarii analizelor de sange au rezultat valori mari de TGO , TGP ambele 43 / TRIGLICERIDE 273 dar CHOLESTEROL NORMAL.MAMA MEA AM INTELES CA DEJA ESTE IN TRAT.CU OMEGA 3 1000mg 1cp/zi de 2luni.va multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Nu transaminazele (care, de altfel, sunt normale) ar trebui sa va ingrijoreze. Trigliceridele crescute se insotesc, de obicei, de scaderea colesterolului bun (HDL), de cresterea glicemiei si a tensiunii arteriale, toate acestea cu repercursiuni asupra inimii si a vaselor de sange. O evaluare mai extinsa, intr-un cabinet de medicina interna, de pilda, ar fi mult mai utila decat cateva analize de laborator.

Utilizator11615277554

acum 3 ani

In afară de trigliceride care sunt mari(normale din 150),, toate analizele sunt bune