Trombocitopenia

Homeopatia Trombocitopenie indusa de heparina

Postata de GeoGl cu 8 ani in urma.

Buna ziua.As dori si eu sa stiu ca in cazul unei boli numite "trombocitopenia" se poate efectua o operatie de litiaza biliare si daca da sau nu sa imi explicati de ce da sau nu.Va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , trombocitopenia reprezinta un numar scazut de trombocite . Trombocitele sunt celule ce apar in hemograma si au rol in coagularea sangelui. Cand aceste trombocute scad sub limita normala (150.000 -400.000 elemente/mmc) se numeste trombocitopenie si poate avea numeroase cauze . La un nivel foarte scazut coagularea nu se mai poate realiza in parametri iar in cazul unei interventii chirurgicale coagularea este extrem de importanta . Chirurgul va decide daca nivelul trombocitelor este destul de mare pentru a face posibila o interventie chirurgicala ( operatia pentru litiaza biliara) .

GeoGl

acum 8 ani

Multumesc de raspuns!Sora mea a avut trombocitonie,a fost operata de litiaza biliara(fara un tratament in prealabil ci doar anticoagulantul ce se face la fiecare operatie,iar dupa aproximativ 24 de ore a murit ac***a plamanii inundati de apa[ea a fost tinuta apoi 7 zile in coma,dar la autopsie o parte din componentele ei interne deja aveau tenta de putrefactie,adica din raportul medicului legist platit de noi a reiesit ca acele componente aveau cel putin 4-5 zile de cand nu mai erau functionabile]).Si daca puteti sa mai raspundeti la o intrebare,va rog din suflet sa imi explicati daca vi se pare normal dvs:ea pe data de 6 a intrat in coma,avea cgs 3,deci pe romaneste era doar tinuta de aparate fara sanse de salvare,sa i se administreze pe sonda lapte si supa.Va multumesc inca o data.