trombocite scazute la copii

Homeopatia

Postata de ms78duh cu 12 ani in urma.

> Am facut analizele anuale fetelor mele iar la cea mai mare de 10 ani i -au iesit trombocitele scazute mai exact 136 restul sunt in limite normale dr. de familie m-a trimis la un hematolog dar pana stunci as vrea sa stiu cat e de periculos si ce poate sa insemne asta?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cauzele unui număr scăzut al trombocitelor (trombocitopenie) sunt diverse precum:
1. deficitul de producţie prin scăderea megacariocitopoiezei (procesul care generează megacariocitele sau celule-mamă ale trombocitelor) sau prin producţie ineficientă a trombocitelor
2. anomalii ale distrugerii trombocitelor datorită:
- unor infecţii bacteriene sau virale
- hemolizei intravasculare
- unor eventuale traumatisme tisulare (cauze toxice, anoxice)
- unor boli limfoproliferative
3. cauze imunologice (boli autoimune)
4. administrarea unor medicamente
Pentru identificarea cauzei acestei trombocitopenii medicul de familie a recomandat foarte bine consultul unui medic hematolog, acesta fiind cel mai în măsură să vă ofere nişte sfaturi competente, după efectuarea unor investigaţii paraclinice.