tratament pt. hernia de disc

Homeopatia

Postata de lenax cu 10 ani in urma.

Sufar de hernie de disc si chisturi cu lichid cefalorahidian.Dr.Exergian mi-a recomandat, ca inainte de operatie, sa incerc un tratament de medicina alternativa : homeopatie , acupunctura.
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi raspundeti daca puteti sa-mi tratati cu reusita boala mea.
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Irina Firuti

acum 10 ani

In cazul in care hernia e usoara si nu necesita inca operatie, atit homeopatia cit si acupunctura pot atenua durerile. La fel si pentru chisturi.

Dr. Petre Muresan

acum 10 ani

Hernia de disc si tratamentul ei. Din totalul herniilor de disc abia 5% sunt hernii refractare la tratamentele de recuperare medicala si trebuie neaparat operate.Pe acestea le decide neurochirurgul . Celelalte raspund la tratamentele de recuperare bine alese si executate si care se aplica un timp suficient de lung pentru a-si face efectul. O metoda foarte eficace este mezoterapia cu produse homeopate asociata cu autohemoterapia. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )