tratament diabet

Homeopatia

Postata de Acutzul cu 11 ani in urma.

Se poate trata pana la vindecare diabetul cu tratamentul homeopat?

Raspunsuri (2)

Dr. Irina Firuti

acum 11 ani

Raspunsul e mai nuantat decit un simplu "da" sau "nu": in primul rind, conteaza daca e diabet de tip I sau II. Apoi, trebuie dat tratamentul un timp suficient de indelungat pentru a permite pancreasului sa recupereze celulele functionale. Depinde de asemenea de cit de avansata e boala, adica daca exista afectare a altor organe (rinichi, nervi, retina etc). Ceea ce va pot spune sigur e ca se poate scade necesarul de insulina, sau ajuta pacientul sa piarda in greutate si sa normalizeze nivelul glicemiei.

Acutzul

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspuns. Am inteles nuanta acestuia si as dori sa stiu daca un diabet de tip II cu nivelul glicemiei de maxim 140-150 poate fi tratat si care ar fi durata tratamentului.
Mentionez ca sunt intr-o dieta recomandata de un nutritionist pentru normalizarea greutatii corporale.Pana acum am reusit sa dau jos intr-o luna aproape 5 kg si am motivatia si puterea necesara de a continua.Doresc doar sa stiu daca tratamentul homeopat ma poate ajuta in vindecarea bolii.
Va multumesc