Diaree persistenta la copil

Homeopatia Diaree acuta

Postata de koala cu 13 ani in urma.

Am un baietel de un an jumatate si de o saptamana are diaree (diagnostic urgente: enterocolita acuta). Am fost la Urgente, i-au pus perfuzie , a luat Hidrasec si Smecta, ceai de menta... Problema e ca nu mai accepta Smecta sub nici o forma, ceai nu mai bea si nici orice e are aroma. Doar apa o accepta. Primele 2 zile a avut cate 9 scaune , din a atreia zi pana in prezent are cate 2 maxim 3 pe zi cu mucus. Exista un remediu care sa il scape de aceasta enterocolita?

Raspunsuri (2)

parerea mea

acum 13 ani

Mergeti la Sanepid si faceti un examen coproparazitologic. apoi functie de rezultat medicul va da tratamentul corespunzator.

ochi negri

acum 13 ani

Parerea...de mai sus e ok,poate fi ceva infectios.Dar totodata,nu dispera,daca nu face febra.2-3 scaune pe zi nu e asa problema pentru ca flora intestinala are nevoie de cateva zile pana se reface.E foarte important si ce mamanca,da-i branza de vaci si morcovi fierti,nu-i da alimente care fermenteaza(cartofi).Si incearca BIOTICS,iti spune la farmacie cum si cat.