Buna seara

Homeopatia

Postata de Dorynna cu 14 ani in urma.

As dori parerea unui specialist daca se poate!Este recomandat ca in timpul unei vaccinari cu vaccin stafilococic ,acea persoana sa ia imunogrip?Este la sfarsitul imunizarii mai are doua fiole de vaccin.Multumesc !

Raspunsuri (4)

Dr. Cacovean Adrian

acum 14 ani

Imunizarea merge pe mai multe linii. Vaccinul stafilococic alopat isi face treaba pe calea lui, iar imunogrip pe calea sa. Exista si Stafilococcinum homeopat care face acelasi lucru. Nu inteleg ce cauta intrebarea la capitolul homeropatie. Homeopatul nu se incurca cu vaccinuri in doze ponderale, gaseste un remediu de constitutie care rezolva problemele generale si poate un remediu acut temporar si poate un nosod, cum ar fi stafilococcinum.
Pentru vaccinul stafilococic raspunde cine il face si cine l-a recomandat referitor la asocierea cu imunogrip sau cine a recomandat imunogrip peste vaccinul stafilococic.
Vaccinul stafilococic este un produs alopat, Imunogrip este un fitoterapeutic.
Raspunsul meu este ca merg bine impreuna, dar va dezamagesc ca asta nu este homeopatie.

Dorynna

acum 14 ani

Intrebarea era adresata unui medic de o mama disperata!!Credeti ca la ora asta am putut sa gandesc logic unde si ce trebuie sa adresez??Si eu sunt asistent medical dar nu reped pacientii care din greseala nu nimer la cardiologie ci deschid usa chirurgiei...Am ales homeopatia pt ca e vorba de imunogrip care din cate stiu e un remediu naturist.In prospectul sau scrie ca nu e indicat sa se administreze concomitent cu" vaccinarea" dar fara sa se specifice ce fel de vaccinare.Multumesc oricum ca v-ati deranjat sa raspundeti desi ma trageti intai de urechi.

Ioan Dumitrescu

acum 14 ani

Dorynna e de preferat un medic care te "trage de urechi", decat un mincinos nu ?
As avea unele precizari la ce a spus colegul .
1. Nu se face imunostimulare daca pacientul are un teren alergic .
2. Daca nu are teren alergic , pana la 7 ani imunostimularea e blanda pentru a nu produce hipertrofie de timus .
3. Pe Hemoleucograma ( daca e bine facuta ), vezi ce serie este scazuta : leucocitele sau limfocitele si in functie de asta iti adaptezi procedura de imunostimulare .
4. Mai intra in discutie si alte aspecte, ceea ce am scris e sumar .
5. Sfatul meu este sa gasiti un homeopat unicist care sa ii gaseasca remediul de constitutie si sa ii trateze corect diatezele .

loredana_dana

acum 13 ani

http://sanatate.findtalk.net/
pentru cei interesati de homeopatie intrati la adresa de mai sus!