Am făcut sex neprotejat cu un băiat bolnav HIV eu nu am nimic dar actualul are simptome cum e posib?

HIV

Postata de Utilizator11716993901 cu 3 saptamani in urma.

Buna in urma cu 1 an și 10 luni am făcut sex neprotejat cu un băiat care sa dovedit a avea HIV eu m-am tot testat întruna la fiecare 3 luni dar tot timpul au ieșit negative testele problema este că actualul meu partener are simptome specifice hivului cum este posibil că eu sa nu am nimic iar el sa aibă simptome va rog ajutați -ma cu câteva răspunsuri deoarece sunt ffff disperata fiindcă nu știu cum sa ii spun și cum sa ii explic va multunesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Infectarea cu HIV (Virusul Imunodeficientei Umane) are loc prin transmiterea acestuia dintr-o persoana infectata la alta, printr-o serie de cai specifice, cum ar fi: raporturi sexuale neprotejate, folosirea acelorasi ace pentru injectare de droguri cu o persoana infectata, transfuziile de sange infectat, transmiterea de la mama la copil in timpul sarcinii, nasterii sau alaptarii.

Faptul ca te-ai testat la fiecare trei luni de la momentul posibilului contact cu virusul si rezultatele au fost constant negative este un indicator foarte bun ca nu ai fost infectata cu HIV. Totusi, este important de subliniat ca niciun test nu este 100% precis si pot exista erori sau chiar perioade de „fereastra serologica” in care infectia poate fi prezenta dar nedetectabila.

Cu privire la partenerul tau actual, prezenta simptomelor nu confirma o infectie cu HIV. Multe dintre simptomele asociate cu HIV, cum ar fi oboseala, febra, transpiratii nocturne, pierderea in greutate, sunt nonspecifice si pot fi cauzate de o varietate de alte boli sau infectii.

Cel mai sigur mod de a confirma sau infirma o infectie cu HIV este prin efectuarea unui test de sange. El ar trebui sa se adreseze unui medic sau unei clinici specializate pentru a se testa.

De asemenea, este posibil sa aveti nevoie de consiliere pentru a discuta despre aceasta problema cu el.

De asemenea, este important sa utilizati metode de protectie in timpul contactelor sexuale, pentru a preveni transmiterea HIV si a altor boli cu transmitere sexuala.

Este recomandat sa consulti un medic, specialist in domeniu, pentru un diagnostic corect si pentru tratamentul potrivit: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/simptomele-de-hiv-si-sida-la-femei_11209

Utilizator11716993901

acum 2 saptamani

Buna ziua va multunesc ptr răspuns dar sincer nu înțeleg de ce actualul partener sa aibe simptome,iar eu nu am absolut nimic se poată să aibe aceste simptome de la imunitate se poate va mulțumim