VIRUSUL HIV IN ALIMENTE

HIV SIDA

Postata de MembruMobileApp150330210426111 cu 8 ani in urma.

E posibil ca virusul sa supravietuiasca in MIERE? Am luat miere de la un apicultor despre care am aflat ca e infectat cu virusul HIV. Acesta marturisea ca e deseori intepat de albinele de la care recolteaza mierea. Stiu ca probabilitatea e mica, dar daca s-ar intampla ca o picatura de sange infectat sa ajunga in miere, ar supravietui astfel incat sa contamineze si alte persoane prin ingerarea mierii?

Raspunsuri (6)

Mirna

acum 8 ani

In primul rand albinele mor dupa ce inteapa fiindca li se rupe partea inferioara a abdomenului. In al doilea rand virusul se transmite pe cale sanguina sau sexuala. Si in ultimul rand poate ca trebuie sesizate organele competente in legatura cu apicultorul.

FreeStyle11

acum 8 ani

Virusul NU se transmite DECAT prin sange, sperma, saliva si alte lichide corporale UMANE.Mierea nu are nicio treaba cu HIV-ul, ce zici tu acolo e riscant numai daca intri in contact cu sangele omului respectiv, altfel NU.

Mirna

acum 8 ani

Freestyle, prin saliva nu se transmite. Mai citeste

FreeStyle11

acum 8 ani

Am inteles gresit inseamna, stiam ceva legat de saliva, dar nu e asa.Multumesc pentru informatie!

Soare Maria

acum 8 ani

Ok. Deci, chiar daca pesoana cu HIV ar sangera si sangele ar ajunge cumva in miere, aceasta n-ar fi periculoasa pentru consum?

FreeStyle11

acum 8 ani

Nu supravietuieste oricum virusul, trebuie luat pe cale biologica pt a fi periculos.Cel mai bine intreaba un medic.Si daca tot iti este asa frica, cumpara miere din alta parte.