vacinul BCG

HIV SIDA

Postata de ramo22 cu 12 ani in urma.

la un bebelus cu mama purtatoare a virusului HIV i se poate face la nastere vaccinul BCG ac***a in in vede ca bebelusul a luat tratatment antiviral din prima zi cand sa nascut timp de 4 saptamani?

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Vaccinul BCG nu trebuie administrat persoanelor care urmează tratament cu corticosteroizi sistemici sau tratament imunosupresor inclusiv radioterapie, persoane cu boli maligne (cum ar fi: limfoame, leucemii, boală Hodgkin sau alte tumori ale sistemului reticulo-endotelial), persoane cu imunodeficienţe primare sau secundare, persoane cu infecţie HIV, inclusiv copii născuţi din mame HIV-pozitive (efectul vaccinării BCG poate fi exagerat la aceşti pacienţi, fiind posibilă o infecţie BCG generalizată).

ramo22

acum 12 ani

nu se poate face vaccinul nici mai tarziu dupa ce s-a constatat ca bebelusul nu e infectat cu HIV?

Medic Epuran

acum 12 ani

Vaccinul BCG se poate administra până la vârsta de 2 luni dacă s-a constatat că bebeluşul nu e infectat cu HIV

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

daca bebelusul nu are contact cu persoane cu tuberculoza pulmonara activa, cateva luni pana va face vaccinul, nu trebuie sa va faceti griji deosebite.

va urez o zi buna

ramo22

acum 12 ani

la maternitate la bacau ni s-a spus ca nu trebuie sa i se faca deloc vaccinul. in schimb doctorita de familie nea spus ca ar trebui sa i se faca vaccinul ac***a in vedere ca analizele au iesit negative, si bebelusul e bine. cui trebuie sa ma adresez ca sa i se faca vaccinul? din cate stiu e un vaccin important. multumesc

ramo22

acum 12 ani

deci nu se mai poate face vaccinul ac***a in vedere ca bebelusul are deja 6 luni