va rog un raspuns

HIV SIDA

Postata de abyyyy cu 12 ani in urma.

Buna ziua

Am facut testul hiv la victor babes , au trecut aproape 4 luni de la contactul sexual neprotejat , as vrea sa stiu daca testul iese negativ daca ar trebui sa`mi mai fac griji ca`mi poate iesi ceva in timp ... va rog un raspuns

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Certitudinea negativităţii testului HIV poate fi obţinută doar după trei luni de la contactul presupus infectant (perioadă de timp care poartă numele de „fereastră imunologic㽺i care reprezintă perioada de timp în care unei persoane care este proaspăt infectată nu i se găsesc anticorpi în sânge).
Cei care au fost expusi unui risc mare şi doresc să aibă siguranţă deplină a faptului că testul este într-adevar negativ pot solicita repetarea acestuia după 6 luni.

Saxon

acum 12 ani

As vrea sa aflu si parerea dumneavoastra (as prefera a celor specializati in domeniu, nu a celor specializati in google) despre o situatie. Am facut testul hiv la aproximativ 8 luni de la contactul sexual neprotejat la clinica medlife si a iesit negativ. Dupa un timp am vrut sa-l repet si am facut din nou testul, tot la medlife si din nou a iesit negativ. Apoi am aflat niste lucruri nu tocmai placute despre clinica asta..asa ca m-am dus la spitalul de boli infectioase Matei Bals din Bucuresti(la 1 an si 10 luni de la contact) unde am beneficiat si de consiliere psihologica. A iesit tot negativ. Aici testele au fost lucrate pe Elisa (cel putin asa scrie pe buletin). Acum.. problema consta in doua lucruri: pot avea 100% incredere in testele acestea ? Nu sunt foarte linistit nici acum (desi au trecut 3 ani de zile de atunci) pentru ca simptomele (relativ) specifice sunt destul de serioase (amorteli,diaree,furnicaturi, dureri de cap..toate foarte puternice, etc.). Mai mentionez ca n-am mai avut alte contacte sexuale neprotejate de atunci si nici vreun contact cu spitale. Este vreo posibilitate ca toate acele teste sa fi fost gresite ? Multumesc

abyyyy

acum 12 ani

Va multumesc!!

Saxon

acum 12 ani

As vrea sa aflu si parerea dumneavoastra (as prefera a celor specializati in domeniu, nu a celor specializati in google) despre o situatie. Am facut testul hiv la aproximativ 8 luni de la contactul sexual neprotejat la clinica medlife si a iesit negativ. Dupa un timp am vrut sa-l repet si am facut din nou testul, tot la medlife si din nou a iesit negativ. Apoi am aflat niste lucruri nu tocmai placute despre clinica asta..asa ca m-am dus la spitalul de boli infectioase Matei Bals din Bucuresti(la 1 an si 10 luni de la contact) unde am beneficiat si de consiliere psihologica. A iesit tot negativ. Aici testele au fost lucrate pe Elisa (cel putin asa scrie pe buletin). Acum.. problema consta in doua lucruri: pot avea 100% incredere in testele acestea ? Nu sunt foarte linistit nici acum (desi au trecut 3 ani de zile de atunci) pentru ca simptomele (relativ) specifice sunt destul de serioase (amorteli,diaree,furnicaturi, dureri de cap..toate foarte puternice, etc.). Mai mentionez ca n-am mai avut alte contacte sexuale neprotejate de atunci si nici vreun contact cu spitale. Este vreo posibilitate ca toate acele teste sa fi fost gresite ? Multumesc