Exista risc de infectare cu HIV?

HIV SIDA

Postata de PredaMarina cu 9 ani in urma.

In urma cu doua zile, in spital, in practica, m-a trimis o asistenta de pe hematologie pun o perfuzie. Nefacand hemostaza cum trebuie pacientei,mi-a curs sangele ei pe mana mea, dupa care mi-a zis sa am grija ca are HIV. Mentionez ca nu aveam nicio plaga pe mana, de niciun fel. Din cate am invatat la scoala, stiu ca nu se transmite daca ti-a curs sange infectat pe o piele fara nicio leziune,dar as dori totusi sa stiu sigur,sigur. Mentionez ca fac tratament antiretroviral din ziua expunerii.
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Da, e nevoie de contact sangvin pentru transmitere.
Efectuati, spre linistea dumneavoastra, testul HIV la 1,3 si 6 luni postexpunere.

PredaMarina

acum 9 ani

Deci, sa inteleg ca sunt totusi sanse de transmitere chiar daca nu am avut nicio leziune pe mana?

FreeStyle11

acum 9 ani

Daca faci si tratamentul acela, riscul e ZERO.Oricum fara a lua contact direct cu sangele tau, virusul nu se poate transmite, asa ca nu ai patit nimic.Fa si testul pt linistea ta, dar cred ca nu ai sa vezi nimic grav.Data viitoare sper ca vei fi mai atenta si sper ca te-ai speriat suficient, astfel incat sa ai mai multa grija.Numai bine!