Tulburari de somn in cazul unei posibile infectii cu HIV?

HIV SIDA

Postata de un bou cu 10 ani in urma.

Va rog daca imi puteti spune daca dintre cei care sunteti infectati cu HIV prezentati tulburari de somn sau insomnii...Au trecut 2 luni de la un contact sexual oral neprotejat si in urma efectuarii unui test elisa, rezultatul a fost negativ cu o valoare de 0,170.Cu toate acestea nu ma odihnesc deloc bine, prezint tulburari de somn in sensul ca dorm cateva ore pe noapte(3-4), dupa care ma trezesc in toiul noptii si adorm greu sau nu mai adorm deloc si ma trezesc devreme dimineata pe la ora 5-6.Cu toate astea in cursul zilei nu ma simt obosit. Si daca imi puteti raspunde cat de concludent este acest facut la 2 luni?

Raspunsuri (3)

un bou

acum 10 ani

Imi poate raspunde un medic de specialitate va rog?

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Pentru a exclude infectia HIV este bine sa repetati testul la 6 luni dupa contactul sexual.
Cauza cea mai probabila a tulburarilor de somn este sindromul anxios. Ar fi bine sa consultati medicul psihiatru pentru prescrierea unui tratament de scurta durata.

probleme cu somnul

acum 10 ani

astfeld e dereglari legate de somn apar la orice om care are griji.
Grijile sunt cauza insomniilor si nicidecum o boala fizica.
Daca ai frica de SIDA e firesc sa nu mai poti sa dormi bine. Acelasi lucru se intampla la orice frici si griji. Deci alunga grijile astea inutile cu HIV, care nici nu exista si nu se poate lua deloc asa cum crezi tu. SIDA este o boala ca oricare alta insa nu e cauzata de nici un virus si nici nu se asa cum se crede. Ai vazut pre amulte filme.