test hiv raspuns neclaritati

HIV SIDA

Postata de Marijr cu 14 ani in urma.

Dupa 2 luni de la un contact oral neprotejat cu un fost prieten adica el mi-a facut mie cunningulus eu neintrand in contact cu sperma sau cu organul sau genital mi-am cumparat un test miracare rapid Hiv antibody test d ela farmacia centrofarm si l-am facut si a iesit negativ.As vrea sa va intreb cat de exact este acest test??? daca a iesit negativ trebuie sa-l repet peste o luna cand se fac 3 luni??? trebuie sa ma aduc la spital sa fac si acolo o testare?

Raspunsuri (2)

Victor Richard

acum 14 ani

Din cunostintele mele, hiv este o bola cu o incubatie destul de lunga. Preferabil ar fi sa repetati testul la 6 luni dupa contactul sexual respectiv. Cel mai sigur, ar fi totusi testul de sange. Pe de alta parte, probabilitatea sa va contaminati de hiv prin schimbul de fluide pe care l-ati precizat, nu este foarte mare, dar nu imposibila.

mary

acum 13 ani

testele cu precizie sunt cele de sange ,si nu cele comune ci testul special HIV.acele teste farmaceutice nu au valoare.in sange se poate vedea cu exactitate dac virusul exista ,daca se gasesc anticorpi hiv inseamna ca esti contaminata.dar,din schimb de fluide,sarut..nu sunt sanse de a lua virusul..in orice caz fa testul!