Test HIV poate arăta greșit ?

HIV SIDA

Postata de Petru cu 4 luni in urma.

Buna ziua, spuneți va rog daca am făcut test rapid din sânge din deget de 3 ori de fiecare data negative. Pot fi liniștit că nu am Sida? Testele au fost făcute în instituție medicală . Dac am avut riscul sa fiu contaminat e de 5 ani in urma.
Mulțumesc mult!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

In general, testele rapide pentru HIV sunt foarte precise si, in cele mai multe cazuri, rezultatele negative pot fi considerate exacte. Daca ati facut testul de trei ori si rezultatele au fost negative in fiecare caz, este putin probabil sa aveti HIV. Este important sa tineti cont de perioada de fereastra a testului, care poate varia de la 2 saptamani la 3 luni dupa posibila expunere, in functie de tipul testului utilizat.

In cazul in care ati avut riscul de a fi expus la HIV cu cinci ani in urma, este recomandat sa consultati un specialist in boli infectioase sau un medic HIV pentru a discuta in detaliu despre situatia dvs. si pentru a obtine o evaluare completa.

Va recomandam sa va programati la un medic infectionist: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/infectia-cu-virusul-imunodeficientei-umane-hiv-sida_654
sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/caracteristicile-bolii-sida-si-ale-persoanelor-seropozitive_15214