Sunt sanse de infectie cu virusul HIV?

HIV SIDA

Postata de AdrianaDaniela cu 14 ani in urma.

Am avut un contact sexual neprotejat si mi-e foarte frica de o infectie cu virusul HIV. Intrebarea care ma macina este daca exista vreo sansa sa ma fi infectat, in conditiile in care partenerul nu a ejaculat in interiorul vaginului meu. (precizez ca nu stiu daca partenerul meu este purtator de acest virus; dupa spusele lui nu, insa nu am vazut inca analizele)

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 14 ani

Nu are nici o legatura ejacularea cu infectarea cu virusul. Este vorba de mucoase si de orice fel de secretii. In momentul unui contact sexual, atat femeia cat si barbatul produc secretii lubrifiante. De asemenea, ambele mucoase se ating. In cazul in care partenerul nepurtator (tu) are un punct de intrare al virusului (o zgarietura sau o rana microscopica sunt suficiente), atunci se poate infecta foarte usor. Ejacularea, desigur, ar amplifica sansele, dar absenta sa nu le anuleaza deloc.
Nu inteleg totusi de ce ai facut sex neprotejat cu un partener pe care nu il cunosti intr-atat de bine!!!!!!!!! Crezi ca merita riscul pt 15 minute de placere?

AdrianaDaniela

acum 14 ani

aoleu... si in februarie am fost operata de unchist ovarian. cred ca ar trebui sa imi fac un set de analize ca sa stau mai linistita.

MAYAMAYA

acum 14 ani

Transmiterea pe cale sexuala
Majoritatea oamenilor s-au infectat cu HIV în urma expunerii sexuale la virus. Pentru ca HIV este prezent în sperma, secretiile pre-ejaculatorii, vaginale si cervicale ale persoanelor infectate, o gama întreaga de comportamente sexuale fot facilita în mod eficient transmiterea virala, si aceste comportamente pot aparea atat în contactele heterosexuale cat si în cele homosexuale. La nivel global, actul sexual vaginal penetrant heterosexual neprotejat cu o persoana infectata este principala cale prin care majoritatea oamenilor s-au infectat cu HIV. „Neprotejat” înseamna ca partenerul de sex masculin sa nu foloseasca deloc, sau sa nu foloseasca în mod corect, un prezervativ intact din latex sau poliuretan, sau partenera de sex feminin sa nu foloseasca un prezervativ feminin intact, din poliuretan.

Pe langa actul sexual vaginal heterosexual, HIV se poate transmite foarte usor în timpul actului sexual anal, heterosexual sau homosexual si, mai putin eficient, prin intermediul sexului oral.
Asta am gasit pt tine scumpo...ai grija de tine ca sanatate e cea mai importanta !!!