Sex oral neprotejat

HIV SIDA

Postata de andrei2728 cu 12 ani in urma.

La cat timp dupa ce mi s-a facut sex oral neprotejat pot sa merg sa fac aceste analize:AC anti herpes simplex (tip Ig G şi Ig M), VDRL,TPHA (pentru sifilis), HIV1, HIV2 ,ca sa stiu daca am contactat ceva de la acea femeie.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul unei eventuale infecţii cu virusul Herpes simplex anticorpii IgG pot fi detectaţi după 1-2 săptămâni şi ating un maxim in 6-8 săptămâni, după care scad progresiv (depistarea anticorpilor de tip IgM este utila pentru confirmarea unei infectii active). În cazul sifilisului anticorpii specifici antitreponemici de tip IgM pot fi detectaţi la sfârşitul celei de a 2-a săptămâni de infecţie iar anticorpii antitreponemici de tip IgG apar mai târziu, în săptămâna a patra. Pentru HIV, testul HIV detectează prezenţa anticorpilor HIV din sânge (aceştia fiind produşi de organism) şi pot fi detectaţi la aproximativ 2-4 săptămâni după infectarea cu virusul HIV.

darius mvc

acum 10 ani

de ex, am facut vdrl dupa cel putin 4 saptamani si a iesit negativ. inseamna ca nu va mai putea iesi pozitiv niciodata?