se poate sa fie hiv ?

HIV SIDA

Postata de bogdan2912 cu 12 ani in urma.

Acum o luna am fost diagnosticat cu rubeola...mi-au aparut bubite pe piept si spate in prima zi dupa care s-a extins pe maini si picioare iar dupa 4 zile au disparut complet...am avut si febra in primele 2 zile cand au aparut bubiutele dar nu mare si a cedat imediat dupa ce am luat paracetamol....in 22 decembrie 2011 am facut un tatuaj iar din cauza asta sunt destul de stresat ptr ca am citit ca simptomele care le-am avut la rubeola sunt asemanatoare cu cele de hiv....am facut un test hiv care a iesit negativ la 7 saptamani dupa ce am facut tatuajul dar inca sunt speriat si stresat la gandul ca as putea fi contaminat...mentionez ca am si slabit 2 kg....pot slabi de la sres ? sa mai refa testul? sintomele descrise mai sus sunt de rubeola ?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Rubeola se transmite pe cale respiratorie, contagiozitatea ei fiind cu 5 zile inainte si 6 zile dupa aparitia eruptiei (petelor rosii).pentru confirmarea rubeolei sunt necesare analize de serologie( anticorpi tip IgM)
In faza acuta nivelurile de HIV-ARN sunt crescute in timp ce anticorpii specifici pot fi inca nedetectabili. Din acest motiv, detectarea prin reactia de polimerizare in lant (PCR) a acizilor nucleici HIV-1 s-a dovedit a fi mai sensibila decat testele ELISA de generatia a 3-a in perioada de „fereastra imunologica” (in primele 3-4 saptamani de la contactul infectant). Folosirea testelor de generatia a 4-a care combina detectia anticorpilor HIV cu cea a antigenului p24 conduce la o sensibilitate clinica mai mare in faza precoce de seroconversie;