sa imi raspunda cineva, va rog!

HIV SIDA

Postata de broonetzik cu 14 ani in urma.

buna seara! am avut si eu o intamplare cu o zgarietura de pe degetul de la mana. in baie pe chiuveta era o picatura ff mica de sange, iar eu am dat cu mana peste ea ca sa o sterg, si am nimerit exact cu degetul pe care aveam o zgarietura (care nu sangera, dar era adanca), dupa care m-am spalat repede pe maini. e posibil sa ma fi infestat cu virusul hiv, daca acel sange apartinea unei persoane bolnave?

Raspunsuri (2)

Sheila

acum 14 ani

Nu inteleg de ce te gandesti la ce e mai rau.In mod normal ai fi putut sa contactezi acest virus numai daca acel sangele a intract in contact cu sangele tau.
Gandeste pozitiv, nu orice picatura de sange apartine unui bolnav si de obicei cei infectati sunt f atenti
Numai bine

savannah41

acum 14 ani

nu te-ai fii putut infecta pt.ca in contact cu aerul,virusul hiv moare in 2secunde, deci absolut imposibil.dar hepatita b este din pacate f usor de luat,ba chiar si de pe un pahar nu bine spalat la un local.deci cu asta sper ca esti lamurit.bafta pe viitor.