risc de infectie hiv ?

HIV SIDA

Postata de infectie hiv cu 9 ani in urma.

pacient de 28 ani a facut un test Hiv. prin care iau iesit pe fisa de externare :
Testarea hiv a fost pozitiva, confirmata prin western blot. VDRL,TPHA negative , Ac Hcv pozitiv Ag Hbs negativ, AC Hbs pozitiv Ac Hcv pozitivi . Cd4 31/mmc.
Vreau sa stiu daca este infectat sigur cu hiv sau nu .

Raspunsuri (2)

FreeStyle11

acum 9 ani

Da, atata timp cat a iesit virusul HIV pozitiv este infectat.Trebuie sa inceapa cat mai repede tratamentul pt stoparea inmultirii virusului.Numai bine!

Ana

acum 9 ani

Si mai am o intrebare. I sa spus de la spital ca sar putea sa fie afectat de Tbc. .. Dar nici ei nu sunt foarte siguri daca e cauza asta.. si ca ii da un tratament timp de 2 saptamani sa vada da ii merge bine ...adica sa nu mai faca temperatura mare, frisoane,durere de cap si gat.. Nu stie de la ce face febra si frisoane. si daca in timp de doua saptamani nu scapa de temperatura ca va fi operat pentru a i se scoade unu`dintre ganglioni , deoarece sar putea sa aibe o boala la sange (infectie).
Singura intrebare este daca e ceva de rau .. nu i sa spus foarte multe la spital ... Daca aveti un id de mess sa discutam mai multe .
ana_rusu16