Prezervativ Rupt

HIV SIDA

Postata de decuriozitate cu 11 ani in urma.

Buna ziua, De curand am intretinut relatii sexuale cu o necunoscuta. In timpul actului s-a rupt prezervativul, am sesizat imediat (cca 10-15 secunde). Ce sanse sunt sa fi contactat virusul HIV, si cel mai important, la cat timp ar fi testul concludent pentru a afla rezultatul?

La 4 zile dupa aceasta intamplare am avut si o noapte si a doua zi temperaturi ridicate.
Este din cauza psihicului (ma gandesc mereu) sau chiar poti avea simptome asa rapid?

Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa efectuati testele pentru HIV la 1 luna, 3 luni si 6 luni dupa contactul sexual.
Daca prezentati simptome locale ( scurgeri anormale, modificari de aspect) este bine sa consultati si un medic dermato-venerolog.

decuriozitate

acum 11 ani

Scurgeri/Simptome nu am de niciun fel.
Sper ca simptomele de temperatura durere de cap sa fie datorate faptului ca ma gandesc numai acolo. Totusi care ar fi perioada de incubatie si in acelasi timp cand apar si primele simptome.
Am mai citit si riscul procentual de transmitere in tarile dezvoltate si m-am mai linistit.
Low Income Countries - 0,38% / act - aici cred ca intra si Romania.
High Income Countries - 0,04 % / act

Oricum mi se par cam irelevante cifrele astea.

anonim

acum 10 ani

buna ziua, care au fost rezultatele in final? sunteti bine? unde ati efectuat testul si cat costa?