pot fi infectata?

HIV SIDA

Postata de radoo_4ever cu 12 ani in urma.

buna ziua am si eu o intrebare am facut manechiura unei fete care cred k era dansatoare in italia si din greseala mi-am bagat forfecuta in mana....ei nu ia dat sangele dar mie da....pot fi infectata...mentionez k forfecuta era sterilizata...multumesc..dp cat timp as putea sa imi fac testul?

Raspunsuri (4)

ramo22

acum 12 ani

n-ai scris daca fata aia avea hiv. sau ce boala? oricum in asemenea conditii e destul de greu sa iei. testul se face la 3, 6 luni de la incident. dar sunt convinsa ca nu ai nimic si te sperii degeaba

radoo_4ever

acum 12 ani

multumesc nu stiu daca avea vreo boala dar dp ce povestea cred k era dansatoare in italia acum nu toate au...dar

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

diagnosticul pozitiv se pune pe baza detectarii anticorpilor in sange prin doua metode: Elisa si Western Blott. acesti anticorpi apar in sange intre 2 saptamani si 6 luni de la contactul presupus infectant. perioada pana la aparitia anticorpilor in sange se numeste fereastra imunologica, perioada in care desi ati putea fi infectata, prin cele doua teste nu veti fi diagnosticata HIV pozitiv, datorita lipsei acestor anticorpi.
daca nu ati intepat cu forfecuta si clienta, daca aceasta nu avea sangerari la nivel periunghial...sunt putine sanse ca aceasta boala sa se fi transmis.
mai multe informatii despre SIDA si modul de transmitere al acestei boli puteti gasi citind acest articol: //sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/infectia-cu-virusul-imunodeficientei-umane-hiv-sida_654

va urez o seara buna

radoo_4ever

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns....