posibilitate infectie cu hiv chiar daca se foloseste prezervativ?

HIV SIDA

Postata de sorinc cu 10 ani in urma.

As dori sa intreb daca exista posibilitatea transmiterii hiv chiar daca se foloseste prezervativul? De ex. la scoaterea acestuia, pe prezervativ raman secretiile vaginale, iar atunci cind e scos, degetele de la mana intra in contact direct cu prezervativul si deci cu aceste secretii. Daca unii obisnuiesc sa aiba pielita de la deget roasa, si acolo ajung aceste secretii, exista posibilitatea infectiei cu hiv?
Deasemenea exista si alte scenarii in care chiar daca se foloseste corect prezervativul tot se poate transmite infectia?

Raspunsuri (1)

Carmen

acum 10 ani

Nu stiu ce sa zic. Dar de ce nu folosesti un servetel ca sa scoti prezervativul? Nici nu e igienic sa il scoti cu degetele.