posibil terapie?

HIV SIDA

Postata de vasi77 cu 13 ani in urma.

Am fost diagnosticat cu hiv acum 5 ani, luna trecuta CD4 erau 470, ce ma sfatuiti sa incep terapia? Da sau Nu. Multumesc

Raspunsuri (4)

sal

acum 13 ani

inpreuna cu un doctor in domeniu trebuie loata decizia unei posibile sceme de tratament ,dupa parerea mea ar trebui ka dupaia sa nu scada cd4 eu suunt pe tratament de 10 ani de cand aveam 11 ani /si am plecat dela un cd4 de 300 si ceva nu mai tin minte sigur /in prezent am 650 la inceput sar putea sa ai niste dificultati pana se obisnuieste organismul cu tratamentul cum ar fi (stari de voma'''' diarie....) totu e sa ai vointa si vei reusi daca eu am reusit precum si multi alti si tu vei reusi eu dela cateva luni de viata am virusul asta nenorocit dela niste vacine nenorocite care a distrus in ami aceia mii de copi adica dar tomnai la 11ani am descoperit ca am hiv Mula sanatate

vasi77

acum 13 ani

sal
Multumesc din suflet ptr raspuns. Sambata merg la doctor. Ai mai avut si alte complicatii, alte boli? Multumesc

Ionela

acum 13 ani

Buna! Trebuie luata in calcul si viremia, nu doar nr. de CD4. Daca viremia e mica, poti sa amani momentul inceperii tratamentului, pentru ca organismul inca poate lupta singur si odata tratamentul ARV inceput acesta nu trebuie intrerupt.
Multa sanatate!

vasi77

acum 13 ani

Multumesc din suflet.