posibil fals pozitiv?

HIV SIDA

Postata de edward1984 cu 10 ani in urma.

buna ziua! am fost sa fac un test hiv pt contractul prenuptial...mi-a iesit pozitiv,atat la clinica cat si la DSP..ambele teste fiind rapide,cu aceiasi proba de sange.\ulterior m-au chemat,mi-au recoltat o alta proba ce a fost trimisa la bucuresti,la cantacuzino. nu am mai avut rabdare si am mers la o clinica synevo,unde mi-au recoltat alta proba,ce urma sa aibe rezultatul ziua urmatoare.au intarziat inca o zi si azi am primit rezultatul - reactiv la testele elisa si eclia.doar atat,fara valori.

e posibil sa nu mi s-o fi facut testul elisa,din moment ce pe fisa cu rezultate nu am afisate valori?

si...ce sanse mai sunt acum...ca testul western blot..sa fie negativ? poate organismul meu sa emane anticorpi..de la vreo infectie din sange? are vreo lagatura cu o meningita pe care am avut/o acum 15 ani ? e vreo sansa sa fie un fals pozitiv?

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Daca toate testele au iesit pozitive pentru infectia HIV atunci testul western blot- de confirmare- va fi , cu cea mai mare probabilitate, pozitiv. In aceste conditii, sansele ca rezultatele sa fie fals pozitive sunt foarte mici.
Este recomandat sa consultati medicul infectionist.

edward1984

acum 10 ani

nu e vreo sansa sa fie detectarea vreunui anticorp din ce am precizat mai sus...meningita...sau infectia de piele...de sange ? am facut acum un an mai multe teste in spania,printre care si testul hiv..si a iesit negativ......singurul lucru care mi-a iesit pozitiv ar fi virusul citomegalovirus ac igg. poate sa aiba vreo legatura cu asta?

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Sunt raportate rezultate fals pozitive asociate infectiilor recente acute sau alergiilor. Astfel de rezultate apar, cel mai frecvent, prin metoda ELISA. Este obligatoriu sa efectuati testul western blot. Daca acesta iese pozitiv, sansa de rezultat fals pozitiv este foarte mica iar acuratetea diagnosticului de infectie HIV este ridicata.

citeste acolo tot ca sa te convingi singur

acum 10 ani

citeste acolo tot ca sa te convingi singur cat de eronate sunt testele acestea din start.
http://leacuri.net/index-Dateien/sida.htm

alexya

acum 8 ani

Buna ziua! Am facut un test hiv de control pentru angajare si mi-a iesit pozitiv acesta fiind lucrat cu markeri si cu raspuns rapid.Am repetat analizele la doua laboratoare diferite unul tot lucrat pe markeri cu raspuns rapid si mi-a iesit negativ , iar la celalalt laborator fiind tot lucrat cu markeri dar cu raspunsul in 2 zile si cu valori de referinta si a iesit tot negativ adica nonreactiv. Am repetat iar testul la spital si mi-a iesit iar pozitiv. Care ar fi probabilitatea ? Sa fie negativ sau pozitiv?

alexya

acum 8 ani

Primul test a fost facut la spital iar celelalte 2 la laboratoare diferite, dupa care al patrulea l-am repetat la spital si a fost la fel raspunsul adica pozitiv

Utilizator11537466072

acum 5 ani

Te rog spunemi si mie cum a fost la final pozitiv sau negativ.sunt in aceiasi situatie...