Pareri ?

HIV SIDA

Postata de Saxon cu 12 ani in urma.

As vrea sa aflu si parerea dumneavoastra (as prefera a celor specializati in domeniu, nu a celor specializati in google) despre o situatie. Am facut testul hiv la aproximativ 8 luni de la contactul sexual neprotejat la clinica medlife si a iesit negativ. Dupa un timp am vrut sa-l repet si am facut din nou testul, tot la medlife si din nou a iesit negativ. Apoi am aflat niste lucruri nu tocmai placute despre clinica asta..asa ca m-am dus la spitalul de boli infectioase Matei Bals din Bucuresti(la 1 an si 10 luni de la contact) unde am beneficiat si de consiliere psihologica. A iesit tot negativ. Aici testele au fost lucrate pe Elisa (cel putin asa scrie pe buletin). Acum.. problema consta in doua lucruri: pot avea 100% incredere in testele acestea ? Nu sunt foarte linistit nici acum (desi au trecut 3 ani de zile de atunci) pentru ca simptomele (relativ) specifice sunt destul de serioase (amorteli,diaree,furnicaturi, dureri de cap, ameteli..toate foarte puternice, etc.). Mai mentionez ca n-am mai avut alte contacte sexuale neprotejate de atunci si nici vreun contact cu spitale. Este vreo posibilitate ca toate acele teste sa fi fost gresite ? Multumesc

Adauga raspuns

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Puteţi avea încredere în rezultatele acestor teste în proporţie de 99,99% (în medicină nu există siguranţă de 100%)

Advertisement
Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In faza acuta nivelurile de HIV-ARN sunt crescute in timp ce anticorpii specifici pot fi inca nedetectabili. Din acest motiv, detectarea prin reactia de polimerizare in lant (PCR) a acizilor nucleici HIV-1 s-a dovedit a fi mai sensibila decat testele ELISA de generatia a 3-a in perioada de „fereastra imunologica” (in primele 3-4 saptamani de la contactul infectant). Folosirea testelor de generatia a 4-a care combina detectia anticorpilor HIV cu cea a antigenului p24 conduce la o sensibilitate clinica mai mare in faza precoce de seroconversie;

acum 12 ani

Este foarte interesant ce spuneti, dar trebuie sa recunosc ca sunt putin depasit pentru ca nu prea inteleg legatura cu intrebarea mea principala. Problema primelor 3-4 saptamani (pana la 3 luni) imi era cunoscuta. De aceea problema mea era cu perioada de dupa fereastra imunologica (peste 8 luni in cazul meu). Multumesc

acum 12 ani

Imi cer scuze pentru postarea multipla..probleme cu browserul :)

Adauga raspuns

Vezi si alte informatii utile

Traind si iubind cu HIV/SIDA Mituri si realitati despre contactarea, simptomele si tratamentul HIV/SIDA Boli oportuniste in HIV: limfomul non - Hodgkin Masurile de prevenire a raspandirii maladiei SIDA in Romania si de protectie a persoanelor infectate cu HIV sau bolnave de SIDA Limfoame asociate cu SIDA – Tratament

Nu ai gasit ce cautai? Cauta intrebari similare

sau adauga o intrebare noua

Adauga o intrebare noua
Cere sfatul medicului ×