Pareri ?

HIV SIDA

Postata de Saxon cu 12 ani in urma.

As vrea sa aflu si parerea dumneavoastra (as prefera a celor specializati in domeniu, nu a celor specializati in google) despre o situatie. Am facut testul hiv la aproximativ 8 luni de la contactul sexual neprotejat la clinica medlife si a iesit negativ. Dupa un timp am vrut sa-l repet si am facut din nou testul, tot la medlife si din nou a iesit negativ. Apoi am aflat niste lucruri nu tocmai placute despre clinica asta..asa ca m-am dus la spitalul de boli infectioase Matei Bals din Bucuresti(la 1 an si 10 luni de la contact) unde am beneficiat si de consiliere psihologica. A iesit tot negativ. Aici testele au fost lucrate pe Elisa (cel putin asa scrie pe buletin). Acum.. problema consta in doua lucruri: pot avea 100% incredere in testele acestea ? Nu sunt foarte linistit nici acum (desi au trecut 3 ani de zile de atunci) pentru ca simptomele (relativ) specifice sunt destul de serioase (amorteli,diaree,furnicaturi, dureri de cap, ameteli..toate foarte puternice, etc.). Mai mentionez ca n-am mai avut alte contacte sexuale neprotejate de atunci si nici vreun contact cu spitale. Este vreo posibilitate ca toate acele teste sa fi fost gresite ? Multumesc

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Puteţi avea încredere în rezultatele acestor teste în proporţie de 99,99% (în medicină nu există siguranţă de 100%)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In faza acuta nivelurile de HIV-ARN sunt crescute in timp ce anticorpii specifici pot fi inca nedetectabili. Din acest motiv, detectarea prin reactia de polimerizare in lant (PCR) a acizilor nucleici HIV-1 s-a dovedit a fi mai sensibila decat testele ELISA de generatia a 3-a in perioada de „fereastra imunologica” (in primele 3-4 saptamani de la contactul infectant). Folosirea testelor de generatia a 4-a care combina detectia anticorpilor HIV cu cea a antigenului p24 conduce la o sensibilitate clinica mai mare in faza precoce de seroconversie;

Saxon

acum 12 ani

Este foarte interesant ce spuneti, dar trebuie sa recunosc ca sunt putin depasit pentru ca nu prea inteleg legatura cu intrebarea mea principala. Problema primelor 3-4 saptamani (pana la 3 luni) imi era cunoscuta. De aceea problema mea era cu perioada de dupa fereastra imunologica (peste 8 luni in cazul meu). Multumesc

Saxon

acum 12 ani

Este foarte interesant ce spuneti, dar trebuie sa recunosc ca sunt putin depasit pentru ca nu prea inteleg legatura cu intrebarea mea principala. Problema primelor 3-4 saptamani (pana la 3 luni) imi era cunoscuta. De aceea problema mea era cu perioada de dupa fereastra imunologica (peste 8 luni in cazul meu). Multumesc

Saxon

acum 12 ani

Este foarte interesant ce spuneti, dar trebuie sa recunosc ca sunt putin depasit pentru ca nu prea inteleg legatura cu intrebarea mea principala. Problema primelor 3-4 saptamani (pana la 3 luni) imi era cunoscuta. De aceea problema mea era cu perioada de dupa fereastra imunologica (peste 8 luni in cazul meu). Multumesc

Saxon

acum 12 ani

Imi cer scuze pentru postarea multipla..probleme cu browserul :)