nu inteleg nimic din analizlele ce mi s-au facut?

HIV SIDA

Postata de ramo22 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am fost diagnosticata cu HIV anul trecut cand eram insarcinata in luna a 4a. As vrea sa stiu ce inseamna LCD4=279, Fo: L2258, MPV: 12,3; P-LCR%: 45,3. CD4 stiu ca e incarcatura virala. As vrea sa-mi explicati in ce stadiu este boala mea, in ce categorie se incadreaza. Mai trebuie sa dau si alte indicatii din analize? Astept un raspuns

Raspunsuri (3)

Alex

acum 12 ani

CD4 nu este incarcatura virala. Reprezinta numarul de celule CD4 pe mimlimetru cub. Acestea sunt o categorie de limfocite.

Pentru a afla eaxct in ce stadiu este infectia cu HIV ar trebui sa te adresezi unui medic de boli infectioase. Daca esti din Bucuresti iti recomand Institutul "Matei Bals".

ramo22

acum 12 ani

multumesc

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

dupa cum a scris si Alex, limfocitele CD4 reflecta starea sistemului imunitar, incarcatura virala referindu-se la numarul de copii virale prezente in sange. pentru determinarea acestora trebuie sa va prezentati la un spital de boli infectioase care sa va ia in evidenta, si la care sa va prezentati periodic pentru monitorizarea bolii sau ori de cate ori apar simptome de orice fel.
un articol interesant despre boala dumneavoastra puteti gasi si pe acest site unde ne-ati scris, urmand acest link: //sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/infectia-cu-virusul-imunodeficientei-umane-hiv-sida_654

va urez o seara buna