Neprotejare la contact sexual

HIV SIDA

Postata de Ionel. cu 8 ani in urma.

Buna ziua.. am avut un contact sexual acum 4 zile.. Si am auzit ca fata cu care am avut contactul sexual are SIDA.. daca am fara prezervativ pot sa iau si eu sida? P.S va rog eu mult.. Am 14 ani.. :(.. Va rog eu mult sa ma ajutati

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , din pacate calea sexuala este una dintre cele mai comune modalitati de transmitere a virusului. Deasemenea prin contactul sexual neprotejat se pot trasmite si alte boli cu trasmitere sexuala . Va recomand sa va prezentati de urgenta la un spital de boli infectioase pentru testele care se impun , profilaxie si vaccinare pentru virusul hepatic B daca este necesar . Ideal este sa va insoteasca si fata mentionata pentru teste .