Manichiura

HIV SIDA

Postata de hellenelena cu 10 ani in urma.

O prietena mi-a facut manichiura in cadrul unui curs de perfectionare la CEPECOM...tin sa precizez ca instrumentele nu mai fusesera folosite de 2 zile si au fost sterilizate de doua ori..la UV...ce e drept...care am inteles ca nu sterilizeaza f ok...au fost spalate apoi si date cu spirt inainte sa le foloseasca..problema e ca la taierea cuticulelor am sangerat putin...e posibil sa fi contactat vreo infectie ceva?Poate e o intrebare stupida..dar pentru linistea mea..o parere?Multumesc!

Raspunsuri (10)

Carmen

acum 10 ani

Crezi ca poti primi un raspuns sigur la intrebarea ta? Daca instrumentele au fost sterilizate si dezinfectate, de ce ne mai stresezi cu asa ceva? Astepti pe cineva sa-ti spuna "stai linistita, e ok", dar crezi ca noi dam in carti aici? Scuze, dar cei care scriu pe forum au probleme adevarate de sanatate, nu scriu de plictiseala. Scrie-ne daca o sa ai ceva de la manichiura aia si atunci te ajutam.

hellenelena

acum 10 ani

Eu cred ca avem cu totii dreptul sa punem intrebari si sa primim raspunsuri....esti cumva medic?Am precizat ca au fost sterilizate cu UV...si din cate am auzit nu se sterilizeaza ok....de ce esti asa de frustrata?Nu te-a obligat nimeni sa imi dai tu un raspuns!Dar asa suntem noi oamenii...nenorociti..

Carmen

acum 10 ani

Ca bine zici. Du-te la un doctor cu intrebarea ta stupida, asa cum singura ai numit-o, sa vezi ce raspuns primesti. Nu vezi ca nu s-a deranjat nimeni sa-ti scrie doua vorbe. Trezeste-te la realitate ca nu ai 10 ani. Si fii civilizata ca epoca de piatra e apusa demult.

Marius

acum 10 ani

D-na... sau... d-ra Carmen, te comporti infantil; in primul rand nimeni nu te-a obligat sa raspunzi la o intrebare dintr-un domeniu in care nu ai nici cea mai mica atestare, dupa cum se deduce din crizele tale (banuiesc ca ele sunt problemele tale adevarate de sanatate). Excesul tau de cerere de atentie e penibil, cu ce te-a deranjat hellenelena? Ti-a ocupat spatiul personal, ai avut aceeasi experienta in trecut si acum ai devenit frustrata? Incearca sa te abtii de la raspunsuri si comentarii inutile. Sa fi sanatoasa!

@hellenelena
Am lucrat aproape 2 ani intr-un salon in care se facea si "mani-pedi". Eu sunt frizer de meserie (si spun frizer pentru ca nu sunt gay sa ma dau rotund cu termenul de stilist). Tot personalul salonului urmau aceleasi cursuri periodice in ceea ce priveste protectia muncii si a personalului sau de prim-ajutor indiferent de specializare. Anyway..., din ceea ce ai povestit nu ai motive sa fi nelinistita, sau cu alte cuvinte: "stai linistita, e ok".
Sterilizare cu UV, daca se face corect, e foarte sigura. Nu intru in detalii.
Se mai intampla in bransa noastra, mici accidente, mai ales la inceput, nu o lua personal insa din ceea ce am vazut la salon, doar copilele si persoanele fara experienta de viata se agitau pe tema infectarrii cu diverse boli la o manichiura.
Nu vreau sa spun ca nu exista riscul ca instrumentele sa infecteze, riscul exista, s-a intamplat dar nu la saloane cu personal calificat.
Dupa o taietura, riscul de infectare in cele mai multe cazuri vine nu de la instrumente, care au urmat cel putin o procedura de sterilizare, ci de la mediul inconjurator, aer, obiecte, etc.
Momentan nu ai ce face, nu ai cum sa testezi o infectie dupa cateva ore sau chiar zile, si daca ai testa ce ai cauta? 1001 de posibile analize?
Crezi ca de la taietura respectiva te-ai putea infecta cu ceva? Cate "infectii" atingi cu pielea in fiecare zi? Cate mananci in fiecare zi? Cate respiri in fiecare zi? M-am cam intins si nu ti-am dat sfatul meu personal, care nu tine locul unui consult: stai linistita!

hellenelena

acum 10 ani

Multumesc frumos pentru raspuns! Lumea ar trebui totusi sa inteleaga ca de la o simpla zgarietura poti muri in cativa ani...hiv..ulterior sida...sau hepatita c...exista!..nu inteleg de unde atata rautate.....cand nu lucrezi in domeniu...si nu stii foarte multe despre cum se poate transmite hiv la o simpla procedura de manichiura....ai tot dreptul sa ceri pareri...mai ales pe un site avizat ca acesta....

Marie

acum 10 ani

Bai fratilor, nu va mai intepati atata. Mai lasati orgoliile si apelati mai mult la ratiune. Raspunsul lui Carmen e cat se poate de realist, mai cititi si printre randuri. Daca n-a gadilat pe nimeni, e problema celor care citesc una si inteleg alta. Si nici macar n-a jignit pe cineva, fata de voi care aruncati cu noroi gen "nenorociti" si " frustrati". Oare sa fiti voi frustratii carora nu li se canta in struna? Sper sa nu-mi aprind paie in cap acum cu voi, stati calmi. :)

hellenelena

acum 10 ani

Eu cred ca avem dreptul sa punem orice fel de intrebare care tine de domeniul medical...dar oamenii sunt rai..ca asta sunt..mai rau ca animalele...si tu esti tot o frustrata :))

hellenelena

acum 10 ani

Eu cred ca tu nu stii sa citesti...am vrut sa stiu daca exista riscul unei infectari in urma unei sterilizari cu UV....care nu sterilizeaza ok....daca nu ai un raspuns sau nu iti place subiectul..nu il aborda frate...nu da raspunsuri ca sa te faci cunoscuta...eu cred ca voi aveti o placere sadica sa fiti ulterior injurate si blestemate.....si tu...si prietena ta..e un site dedicat unor astfel de probleme....comentati pe facebook daca nu aveti de cine sa va luati..nu aici! Ori voi sunteti cele mai destepte si noi aia p***a...sa traiti mariile voastre!

io

acum 10 ani

ete fleosc. vezi ca ai postat la rubrica gresita. voi romanasilor altceva nu stiti decat sa jigniti si sa blestemati. mai iesiti din tara, mai vedeti si voi lumea ca o sa tampiti cu totul.

mia

acum 10 ani

Daca s-a intamplat la Cepecom sigur ca te-ai taiat, poate te vei si imbolnavi, nu inteleg ce cautai acolo, aia e cea mai mizerabila scoala din Bucuresti, misuna gandacii peste tot...sora mea a facut un curs acolo si s-a imbolnavit de hepatita.
Sper ca o sa te faci bine si nu o sa ai urmari pe termen lung.