Infectarea cu hiv

HIV SIDA

Postata de MariusVL cu 12 ani in urma.

In urma unui contact sexual repetat cu o persoana de sex feminin, am aflat ca e posesoare de virusul hiv si chiar urma un tratament de anii buni. Dupa aflarea teribilei vesti, am fost la decurs de 1 an dupa primul raport sexual cu ea si am facut testul hiv, iesind negativ. L-am refacut dupa 2 ani iar si tot negativ a iesit. e posibil sa nu fiu infectat ?Multumesc. ce sfat imi da-ti?

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In testarea HIV cele mai frecvent utilizate teste sunt cele indirecte, care dovedesc prezenta anticorpilor anti-HIV: testul ELISA, testul Western Blot si reactia de imuno-flourescenta. Pe langa acestea exista si teste directe, care identifica virusul in sange: PCR-adica, identificarea acidului nucleic viral. Este atestat faptul ca anticorpii se formeaza deja dupa 6 saptamani dxe la infectare, dar in ceea ce priveste certitudinea rezultatului, este recomandabi sa se astepte cel putin 3 luni de la infectare. (fereastra imunologica de 3-12 saptamani, timp in care se formeaza anticorpii si nu sunt detectabili in sange). in cazuri rare, durata de formare a anticorpilor poate fi si pana la 6 luni.

MariusVL

acum 12 ani

Multumesc! Pentru orice eventualitate o sa repet testul!

alex

acum 11 ani

frate nu ai nimic daca ai facut testul de doua ori eu lam facut dupa 3 ani de la contactul sexual si a iesit nagativ,dak aveam ceva deja era sida dupa atata timp