HIV?

HIV SIDA

Postata de ramona_elena cu 12 ani in urma.

In urma cu 3 ani am avut un contact sexual neprotej cu o persoana necunoscuta(nu vreau sa intru in prea multe amanunte, stiu ca este vorba de inconstienta, dar contactul s-a intamplat fara voia mea..in fine..) si de atunci ma tot gandesc...anul acesta am fost si mi-am facut analizele uzuale la sange si mi-au iesit toate in parametrii normali..vroiam sa intreb in cazul unei infectii cu hiv dupa 3 ani de la infectare s-ar semnaliza neinreguli in hemoleucograma completa?

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru a depista infectia cu virusul imunodeficientei umane, exista teste specifice ce pot depista infectia la 2-6 saptamani de la infectare, plus limfopenie (scaderea limfocitelor in formula leucocitara). infectie transmisa sexual este si cea cu virusul hepatitic tip B.

ramona_elena

acum 12 ani

Stiu asta, mi-am facut testul si pentru hepatita b si c si mi-a iesit negativ, eu doar intrebam daca dupa 3 ani de la infectie se poate observa ceva in hemoleucograma completa, vreau sa spun ca sunt la zi cu toate analizele inclusiv cele ginecologice, mai putin testul hiv nu l-am facut..va multumesc

ramona_elena

acum 12 ani

As dori un raspuns,ma gandesc ca dupa atatia ani analizele nu ar mai iesi bune..nu? Va multumesc