hiv sida

HIV SIDA

Postata de ox cu 11 ani in urma.

Buna ziua.Am avut un contact sexual neprotejat cu o persuana infectata cu virusul hiv.Am iceput sa ma testez la 6 luni pina la un an si 9 luni din luna in luna testarile iesind negative.analizele le-am facut la sanepid,victor babes,matei bals,synevo la nici unul din aceste centre de recoltare nu am fost consiliat depre testare . ti se spune ca trebuie sa o repeti din. 6 in 6 luni,uni spun ca trebuie repetata pina la 1 an si 6 luni,uni pina la 2 ani iar alti tuata viata. eu am 44 de ani....exista cineva care sa imi spuna pina cind trebuie sa ma testez???sau trebuie sa plecam in austria sa ne informam ....

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Algoritmul de diagnostic al infectiei cu HIV este de a efectua anticorpii la 1,3 si 6 luni postexpunere.
Daca pana acum au iesit negatiiv, foarte putin probabil sa fiti infectat.
Va recomand sa va testati prin metoda westernblot-care este definitiva. Un rezultat negativ inseamna ca nu sunteti infectat.