hiv prin sange

HIV SIDA

Postata de raceva cu 13 ani in urma.

Buna ziua am o intrebare daca in urma cu 3 ani am avut un coleg de care doar acum am aflat ca ar fi purtator de virus hiv si imi amintesc ca in momentul in care s-a accidentat eu l-am pansat fara a folosi manusi chirurgicale si fara a sti ca este purtator ce riscuri sunt ca si eu sa fiu infestata . Vreau sa va spun ca sunt traumatizata si nu mai dorm noaptea cu acest gand

Raspunsuri (7)

raceva

acum 13 ani

eu am o intrebare : daca in urma cu 3 ani am lucrat cu un coleg de care doar acum am aflat ca sufera de HIV si daca cand s-a accidentat eu l-am pansat fara a folosi manusi chirurgicale ce sanse sunt sa fiu si eu infectata?

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Daca nu erai la rindul tau ranit in vreun fel, sansa de a te fi contaminat nu este mare.
Efectueaza un test HIV la orice Clinica dermatologica, Spital de boli infectioase sau Centru de transfuzii.
075dermato

Maria

acum 13 ani

Cu multi ani in urma am lucrat cu bolnani infectati cu HIV sida , cind la noi in tara nu se stia ca avem asa ceva,cind nu erau siringi de unica folosinta, nu stiam ce pericol mare ne paste si totusi nimeni nu a fost contaminat.Testul l-am facut abia dupa 20 de ani din curiozitate.Nu intra in panica, ai rabdare sa faci testul ca sa-ti iei o piatra de pe inima si ai sa vezi ca te-ai ingrijorat degeaba.

Iuli

acum 13 ani

Fa-ti testul si vei afla. Sansa sa fi luat exista, insa este mica. Mi se pare totusi anormal sa se fi lasat pansat de tine stiind ce boala are si la ce risc te expunea.

raceva

acum 13 ani

Vreau sa va spun ca am doar 26 de ani si la gandul ca as putea avea simt ca viata mea s-a sfarsit nimeni nu a stiut ca acel coleg este infestat cu hiv nici acum nu stie nimeni si eu am aflat din greseala si de 2 zile de cand stiu doar plang ; am avut o educatie de mica in acest sens adica parintii m-au invatat cum se transmite hiv si pana acum am incercat sa ma feresc si cand ma gandesc ca am vrut doar sa fac un bine si as putea sa fiu infestata simt ca imi fuge pamantul de sub picioare. Recunosc ca imi e foarte teama de rezultatul testului dar o sa imi fac curaj si o sa merg sa il fac

Iuli

acum 13 ani

Sansa nu e mare, inca o data. Fa testul cat de curand, nu mai amana. Chiar nu are rost sa traiesti in aceasta tensiune.

sanatate

acum 13 ani

Iuli are dreptate, fa-ti testul, macar sa scapi de teama asta. A fost inuman din partea colegului ca ti-a ascuns situatia lui.