HIV de la manichiura

HIV SIDA

Postata de LadyGaga cu 11 ani in urma.

Buna ziua. In timp ce am mers la manichiura, manichiurista m-a intepat cu forfecuta si mi-a curs sange. Mi-e teama ca nu cumva sa mai fi facut cuiva inainte care are virusul HIV si sa ma fi infectat si eu. Care sunt sansele? In ziua respectiva cred ca nu mai facuse nimanui unghiile si din cate stiu eu virusul nu rezista mult in aer. Pe langa asta ea a zis ca le dezinfecteaza, da'' nu pot fi sigura daca face asta regulat si nu vreau sa-mi stric sarbatorile de iarna gandindu-ma tot la asta.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Supravietuirea virusului in afara organismului se rezuma la cateva ore; asadar, dupa afirmatiile de mai sus, sansele de infectare sunt minime daca nu reduse la zero.