Gama GT169 si HIV

HIV SIDA

Postata de Elena389133259 cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Pe scurt as vrea sa va intreb daca rezultatul de 169la Gama GT are legatura cu virusul HIV.Fratele meu are banuiala ca ar fi infectat,darnu are curajul sa faca acele analize.Este sofer profesionist si consuma alcool ocazional.In august i-a iesit 130 si acum 169.Majoritatea analizelor au iesit binisor.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , din pacate intarzierea efectuarii analizelor pentru hiv intarzie si tratamentul specific. GGT creste in diferite situatii precum: ficatul gras, obstructie biliara subclinica, formatiuni inlocuitoare de spatiu in ficat, boala cardiaca congestiva, etiologie etanolica , infectii virale (inclusiv HIV) si multe alte cauze . Rezultatul se interpreteaza in context clinic si necesita mai multe investigatii.