exista risc de infectare cu hiv?

HIV SIDA

Postata de jhonny cu 13 ani in urma.

Buna ziua!

As vrea sa stiu daca exista posibilitatea infectarii cu virusul hiv in cazul in care o persoana infectata cu acest virus transeaza un animal iar apoi carnea este consumata de alte persoane.

Va multumesc, si as dori un raspuns rapid si daca este posibil din partea unui medic!

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

1. Persoana cu hiv care a transat trebuie sa se fi taiat in timpul transarii. 2. Sangele sa fi ajuns pe carne. 3. Carnea sa fi fost consumata CRUDA si cu sangele pe ea de catre persoane.
Concluzie: NU CRED.

elena

acum 13 ani

Dar carnea cruda trebuie spalata anterior consumarii. Daca persoana care o spala are o rana deschisa? Un pericol exista si prin utilizarea instrumentelor de transare...

Iuli

acum 13 ani

Orice virus, microb, bacterie etc in principiu moare la fierberea sau prajirea alimentului, cu foarte putine exceptii. Deci pericol este la carnea mancata cruda sau preparata insuficient.

CRISAN MIRELA

acum 13 ani

Am cunoscut de putin timp un tip.am facut sex protejat dar inainte mi a facut cunnilingus.eu nu am fost atenta cand pe urma vad ca lui ia curs sange din nas pe p..si nu stiu daca e bolnav si daca m a infectat cu Hiv sau altceva.va rog dati mi rasp.

Ionela

acum 13 ani

Exista risc, daca sangele lui a venit in contact cu pielea/mucoasele tale daca acestea aveau mici leziuni, si nu ai de unde sa stii ce integritate avea zona ta genitala. Daca nu-l poti pune pe el sa se testeze, trebuie tu sa te testezi cel mai devreme la 1 luna dupa contact, apoi la 3 si 6 luni pt HIV, hepatita B si C.Ag HBs si anticorpii pt HIV si VHC determinati standard prin metoda ELISA se pozitiveaza la 1-3 luni, max 6. Daca sunt negativi si la 6 luni, virusurile sigur nu sunt in corp. La HIV pot fii rezultate incerte/fals pozitive, atunci trebuie facut un test Western Blot de confirmare(mai scump si greu de realizat). Daca acesta e pozitiv inseamna infectie HIV. Daca e negativ, se infirma infectia, indiferent de rezultatul de la ELISA.
Succes si mai multa grija in viitor!

Crisan Mirela

acum 13 ani

Va multumesc pt.raspuns.si inca ceva.dupa ce s a intamplat asta mi au iesit doua cosuri unul pe picior si unul langa buric.eu le am stors.si s au infectat acum au ambele un fel de bila umflata in carne.am fost la doctor am luat antibiotic si o crema dar nu prea vad rezultate.va multumesc inca o data. Iar pe tipul ala nu l am mai intalnit deloc pt.ca vreau sa l duc la doctor sa vad mai repede.CU MULTA STIMA SI RESPECT