E posibil sa fie infectat?

HIV SIDA

Postata de Tinna-97 cu 10 ani in urma.

Buna! Problema nu este la mine ci la prietenul meu: in urma cu o luna a avut contact direct cu sangele unei persoane..(nu stim daca acea persoana este sau nu infectata).. Si acum 2 saptamani i-au aparut niste simptome tipice pentru Hiv. E vorba despre :
-febra ( a ajuns chiar si la 39/1)
-Glande limfatice inflamate la nivelul subbratului, gatului ,
-Dureri in git si senzatie de git uscat.
A citit o gramada de pagini de pe net si e disperat , nu mai stiu cu ce sa-l ajut, el deja e convins 99% ca are hiv, testul nu l-a facut ca e prea devreme cred. Spune-ti va rog e posibil sa fie infectat..sau isi face el griji in zadar? Multumesc!

Raspunsuri (4)

manuela53

acum 10 ani

Sa mearga la medic

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Simptomele nu sunt tipice infectiei HIV.
Este recomandat sa consulte medicul infectionist si ORL-ist pentru a determina anticorpii anti HIV si un exudat faringian.

Tinna.Э97

acum 10 ani

Multumesc multt..

darius mcv

acum 10 ani

Buna seara. Eu de exemplu, am niste simptome dupa 11 saptamani de la o posibila infectare. Am ganglionii limfatici umflati, mi-a iesit herpes simplex la analize, helicobater la stomac, ma doare putin in piept, dimineata cand ma trezesc ma ustura gatul, am spasme musculare in tot corpul , ma dor maselele dimineata si imi trosneste maxilarul cand mananc. Am facut hiv-ul dupa 8 saptamani si a iesit negativ. Credeti ca daca as face testul anti hiv la Synevo unde am inteles ca au aparate de generatia a4a se poate detecta anticorpii dupa numai 12 saptamani? Va multumesc pentru timpul acordat!!!