despre hiv

HIV SIDA Prevenirea expunerii HIV

Postata de tibi55 cu 14 ani in urma.

am avut cateva contacte neprotejate, am facut analizele si am fost diacnosticat cu hepatita b, am facut un test hiv la un laborator particular si rezultatul a iesit neconcludent, acest rezultat incert confirma faptul ca am hiv?

Raspunsuri (29)

Sheila

acum 14 ani

Rezultatul neconcludent este atunci cand laboratorul nu poate spune daca testul (ELISA) este pozitiv sau negativ, chiar daca a fost efectuat corect.Un mic numar de persoane poate avea testul pozitiv desi nu sunt infectati.Trebuie discutat cu medicul pt o eventuala retestare. Tu vei fi tratat si consiliat acum ca si
cum ai fi pozitiv, dar la testarea urmatoare exista sanse ca rezultatul sa fie negativ.

tibi55

acum 14 ani

hepatita b poate crea o reactie a sistemului imunitar astfel incat la testul hiv sa dea rezultatul neconcludent?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Trebuie repetat testul pentru confirmarea infectiei HIV. Se va efectua ELISA si Western blot din 2 probe diferite. Nu mai amanati. Infectia cu VHB nu determina rezultat HIV echivoc = neconcludent.

alina

acum 14 ani

daca sunt infectata cu virusul hiv si nivelul este 65 de cand as putea sa o am?mi s a spus sa incep tratament....daca incep acest tratament pot preveni sa nu am sida?ce trebuie sa fac?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Consult boli infectioase de urgenta.
Medicul infectionist va decide instituirea tratamentului.

gabi

acum 14 ani

in cat timp poate fi detectat virusul hiv dupa contactul sexual neprotejat cu o persoana infectata?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

In aproximativ 1 luna.

.....

acum 14 ani

Unii doctori spun trebuie facut testul la 3 luni , daca nu la 6 luni. In ce spital se poate face doar dupa o luna?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Intr-un spital de boli infectioase.

noob

acum 14 ani

dupa cat timp imi pot face analizele daca am donat sange acum 8 zile? stiu ca le fac si ei acolo, dar cred k am luat bts dupa ce am donat sange si doresc sa le fac din nou.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

BTS pot fi detectate la interval de 21 zile de la posibila infectare.

noob

acum 14 ani

care sunt simptomele infectiei hiv? pot aparea la o saptamana?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Nu se pot instala la interval de 1 saptamana. De regula, persoanele sunt asimptomatice si in putine cazuri se poate instala o astenie marcata. Detectarea HIV se poate face prin PCR la 1 luna.

noob

acum 14 ani

Va rog frumos sa imi spuneti unde pot face acest test PCR ca am cautat peste tot si nu am gasit unde sa il fac in loc am gasit un test HIV DUO care am citit ca se poate face la 28 de zile.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

PCR ( polymerase chain reaction) HIV se poate face la Sp. De Boli infectioase M.Bals.

noob

acum 14 ani

am inteles. ce precizie are testul? 70% 80% 90% 100%???

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Aproximativ 90%, se detecteaza viremia HIV.

ioana22

acum 14 ani

si eu as vrea sa fac testul hiv p24 antigen. este bun? ce test imi recomandati la o luna de la expunere?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

PCR ( polymerase chain reaction) HIV .

noob

acum 14 ani

care este speranta de viata a unui om de 20 de ani de la infectie?

Pag 1 din 2