Ce sanse de infectare cu hiv am daca am facut sex oral neprotejat cu infectat cu hiv?

HIV SIDA

Postata de Jan cu 9 luni in urma.

În urma cu Nici 24 ore am avut un contact sexual oral cu o persoan infectata cu hiv. Am vreo șansă să scap de infecție și cit de repede pot face un test ca nu mai pot sint cu psihicul la pământ. Va mulțumesc.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Riscul de infectare cu HIV prin sexul oral este considerat a fi mai mic decat prin alte forme de contact sexual, cum ar fi sexul vaginal sau anal neprotejat. Cu toate acestea, riscul exista si nu poate fi exclus complet.

Daca te ingrijorezi cu privire la expunerea la HIV, cel mai bine ar fi sa consulti un medic sau un terapeut specializat si sa discuti despre situatia ta. Un test de sange pentru HIV poate fi efectuat in general dupa o perioada de aproximativ 3 luni pentru a obtine un rezultat fiabil.

Este important sa iti pastrezi calmul si sa eviti sa tragi concluzii pana cand nu obtii un diagnostic cert si aviz de la medic.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/hiv_640

Jan

acum 9 luni

Exista un tratament care se ia în aceasta faza? Mulțumesc!

Jan

acum 9 luni

Care este procentajul de infectare ? Am ajuns sa ma leg de orice chichițe care sa ma ajute psihic pt ca am și familie.