Cat de usor se transmite SIDA?

HIV SIDA

Postata de Andreea Mariana cu 4 luni in urma.

La o petrecere,am consumat prea mult alcool și inconsistenta am întreținut relații sexuale cu un baiat. Neprotejat,însa nu a ejaculat în interior. A doua zi am auzit întâmplător zvonuri de la foști prieteni de ai lui cum ca el ar fi infectat cu SIDA..de atunci nu am liniste si ma gândesc noapte si zi daca am luat si eu de la el…Nu știu sigur daca el are,sansele sunt medii dupa câte stiu eu ca el sa aibă,insa ma panichez si nu am cum sa vorbesc cu un medic sau cu părinții despre asta. Am nevoie de cineva documentat care sa ma asigure. Până cand o sa am curajul si o sa fie timpul sa merg sa fac un test.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

HIV este transmis in principal prin urmatoarele cai:

1. Contact sexual neprotejat: Riscul transmiterii HIV prin contactul sexual neprotejat (fara prezervativ) depinde de mai multi factori, precum stadiul infectiei partenerului infectat, prezenta altor infectii cu transmitere sexuala si prezenta sau absenta leziunilor sau iritatiilor la nivelul mucoaselor genitale. Cu toate acestea, nu exista un risc zero chiar si in cazul in care partenerul nu ejaculeaza.

2. Transmitere prin sange contaminat: Este important sa eviti contactul cu sangele altor persoane, deoarece HIV poate fi transmis prin transfuzii de sange, utilizarea in comun a seringilor sau altor instrumente medicale contaminate, precum si prin tatuaje sau piercinguri executate in conditii nesigure.

3. Transmiterea de la mama la copil: Femeile infectate cu HIV pot transmite virusul bebelusilor lor in timpul sarcinii, nasterii sau alaptarii.

Este important sa discuti deschis cu un medic: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/hiv_640