Care sunt sansele de a fi infectat

HIV SIDA

Postata de BogdanSlj cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am avut o relatie cu o persoana care a avut mai multi parteneri sexuali neprotejat si mi-a facut sex oral. In timpul actului, m-a zgariat cu dintele pe penis, si mi-a facut o rana din care a curs si sange. E posibil sa ma fii infectat cu Hiv? Multumesc anticipat.

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Din pacate da, si nu numai. Hepatita, herpes, sifilis, hpv etc etc.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

daca persoana respectiva este infectata cu HIV, atunci riscul de transmitere printr-un act sexual exista, cu atat mai mult cu cat exista leziuni sangerande evidente. riscul de transmitere al acestui virus prin saliva(desi in saliva exista virusul) este scazut (in cazul sarutului), dar in momentul in care exista leziuni sangerande, daca ati intretinut si relatii sexuale, atunci riscul creste. cu toate acestea, trebuie retinut ca nu toate persoanele care fac sex neprotejat sunt purtatoare HIV sau au SIDA. in plus, mai exista si multe alte boli cu transmitere sexuala in afara de SIDA, care sunt mult mai frecvente in pop**atie. daca aveti un grad inalt de suspiciune puteti sa mergeti la un spital de boli infectioase si sa faceti o testare HIV.

pentru mai multe detalii despre HIV, va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/infectia-cu-virusul-imunodeficientei-umane-hiv-sida_654

va urez o zi buna

BogdanSlj

acum 12 ani

Multumesc pentru raspunsuri. Ca sa fiu mai linistit in privinta celorlalte boli (nu HIV) ce gama de teste ma sfatuiti sa fac? Pentru Hiv am inteles ca de-abia dupa 3 luni de zile apar acei anticorpi care pot fi depistati.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

pentru a nu face teste inutile sau pentru toate bolile infectioase ce pot fi transmise prin orice fel de contact, in cazul in care aveti suspiciuni mari in privinta persoanei respective sau daca aveti vreun simptom de orice fel, ar trebui sa va prezentati la medicul de familie pentru trimitere catre un spital de boli infectioase unde veti fi consultat si in functie de acesta vi se vor recomanda anumite analize.

pentru cateva informatii in plus despre bolile cu transmitele sexuala va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/boli-cu-transmitere-sexuala-sifilisul-gonoreea-chlamydia-scabia-sida_1101

va urez o zi buna