Cât de eficientă este terapia Pos- Expunere la HIV? Am început terapia la 64 de ore?

HIV SIDA

Postata de Utilizator21643641338 cu 2 ani in urma.

Salut! Sunt și eu in situație disperata. Nu știu ce să fac. Am avut o relație sexuală cu o persoană care are hiv, și care nu urmează tratament retroviral. Mi-a făcut fex oral făra perzervativ, la fel am utilzat perzervativul doar in cazul sexului vaginal. Totodată ne mai atingeam in zonele intime. Aveam și diverse răni pe mână. Acum sunt disperat nu am idei ce să mai fac. Am utilizat un preparat de post- expunere la HIV, în timp de după 64 de ore, cred că e prea târziu, și numi va fi eficient.
Spunețimi vă rog cine s-a mai confruntat cu astfel de situație.
De la presupusa infectare a trecut o lună și 10 zile. Am trecut și testul de antigen HIV la o luna și mia arătat negativ.
Sunt intr-o situație foarte proastă. mereu mă gindesc că m-am infectat. La fel nu stiu dacă preparatul PEP imi va ajuta.
Va rog dacă citiți acest mesaj, dațimi un raspuns.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/caracteristicile-bolii-sida-si-ale-persoanelor-seropozitive_15214