Analize uzuale

HIV SIDA

Postata de fgrecu cu 13 ani in urma.

Va adresez urmatoarea intrebare: La o persoana infectata cu HIV-SIDA analizele uzuale sange-urina pot fi in parametrii normali? Va multumesc

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Daca boala - SIDA - nu s-a instalat inca, insa persoana este HIV pozitiv, da, analizele pot fi absolut normale. Pentru a afla, se face testul HIV.

amelita90

acum 13 ani

Eu stiu in felul urmator... in momentul in care ai o infectie in sange (deci virusul HIV este in sange) atunci VSH-ul (una din analizele care se face la sange) va fi mai crescut. In functie de cat de avansata e boala analizele sunt mai proaste... scad si globulele albe, hemoglobina e mai mica... etc.

florin

acum 13 ani

VSH-UL (VITEZA DE SEDIMENTARE A HEMATIILOR) NU ARE NICI O LEGATURA CU VIRUSUL HIV. PENTRU DEPISTAREA ACESTUI VIRUS, VA PREZENTATI LA UN LABORATOR SI SOLICITATI ANALIZE TIP HIV 1-2. SIMPLU, NU? VSH CRESCUT INDICA ALTE INFECTII OPORTUNISTE DIN ORGANISM, CA REUMATISM, INFECTII DENTARE, APENDICE, AMIGDALE, ETC..
DACA SE EVIDENTIA VIRUSUL HIV DOAR DIN VSH......PAI, EREA DESCOPERITA DE MULT TIMP MALADIA ASTA!

G

acum 10 ani

eu stiu ca este un indicator nespecific, ceea ce inseamna ca detecteaza orice infectie, dar nu poti spune sigur daca e HIV sau nu. De aceea se face testul HIV.