analize primite

HIV SIDA

Postata de Alex_1982 cu 13 ani in urma.

Buna ,
as vrea sa va intreb ce parere aveti despre ultimele analize pe care le-am primit , CD4 il am de 244 , doctorita mi-a spus ca este destul de nasoala treaba , pana acum nu a trebuit sa iau nici un tratament , acum doctorita a zis ca incepe de urgenta demersurile pentru a obtine aprobarile necesare pentru a putea incepe un tratament , un lucru mi-a spus care nu l-am inteles , tratamentul odata inceput nu se mai poate intrerupe , asta inseamna ca din momentul in care am inceput sa iau pastile va trebui sa le iau toata viata?
Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Daca CD4 scade sub 200, se declara diagnosticul de SIDA (boala declansata). Daca incepi tratamentul, in principiu il continui toata viata. Gasesti la aceasta adresa mai multe informatii: http://www.avert.org/antiretroviral.htm

giotto

acum 13 ani

Salut Alex,dar pana acum sa incepi eventualul tratament,cum te-ai simtit,adica starea ta de sanatate,racesti mai des?io stare de slabiciune?in afar de ganglionii aceia infamati in zona gatului de care ai spus,cum te simti?Teoretic dupa rezultatul analizelor doctorita a zis ca nu este bine,dar vroiam sa te intreb din curiozitate,lasand un pic rezultatul analizelor deoparte,starea ta fizica este buna sau nasoala?Simti vreo diferenta majora sau doar un pic?Te doare ceva?

julia

acum 13 ani

eu cred ca tratamentul trebuia inceput de la un cd4 500/600 si nu ajungeai la 244

STOIKAN FLORIN JAN

acum 13 ani

AS DORI CA ACEST VIRUS SA NU FI EXISTAT SI SA POATA TOTI COPII SA ASI TRAIASCA VIATA CA UN OM NORMAL SA NU SE FEREASCA DE LUME PE UNDE MERGE SE SIMT EXCLUSI CAN AFLA CA AS BOLNAVI LUMEA SE FERESTE SI AI DESCRIMINEAZA AMI PARE RAU CA SUNT ATATI COPII CARE DUC ACEASTA POVARA DE ANI DE ZILE

angela

acum 8 ani

sant pozitiv din 2005 am luat prima schema pina in 2013 cand aveam cd4 400 si ceva dupa am intrerupt si dupa 3 ani fara pastile am cd4 197 acum iau din nou pastile curios este ca am virus nedetectabil oare dc